Zimné záhrady

Zimná záhrada, ako ďalšia miestnosť domu

Zimná záhrada môže rozšíriť obytnú plochu domu, či bytu. Nie je nad to, v zime usadnúť do vlastnej zimnej záhrady, kde môžete relaxovať nad šálkou horúceho čaju. Obľuba zimných záhrad k nám postupne prichádza z Anglicka, kde ich tradícia trvá už veľa desaťročí. Naviac celkom iste oživí interiér a súčasne aj exteriér. Nielen z týchto dôvodov záujem o zimné záhrady stále rastie.

Záhrada ako energetický priestor

Ak chcete zvyšovať kvalitu bývania, prípadne znižovať energetickú náročnosť spojenú so zabezpečením požadovanej teplotnej pohody vnútornej teploty, potom sa rozhodnite pre zimnú záhradu. Tento presklený priestor má svoju primárnu funkciu - celoročné rozšírenie obytnej plochy nezávisle na poveternostných podmienkach vonkajšieho ovzdušia.  

Sklenené konštrukcie

 Zimná záhrada je teplotný medzipriestor a je klasifikovaná ako vykurovaný presklený priestor, nachádzajúci sa pred jadrom domu, prípadne zakomponovaný do jadra domu. Obalovú konštrukciu charakterizuje dvoj a viacnásobný bezpečnostný presklený systém s hrúbkou skiel 4 - 8 mm, s dutinou 12 až 16 mm. Jedná sa o aplikácie selektívnych mikrovrstiev. Rámové profily viacnásobného preskleného systému musia mať v prípade kovových prvkov prerušený tepelný most. Pre obalové konštrukcie preskleného priestoru s viacnásobným preskleným systémom platia rovnaké požiadavky ako pre výplňové konštrukcie okien alebo sklenených stien.

Tienenie a vetranie bez kompromisov

Doplňujúcimi prvkami preskleného priestoru zimnej záhrady sú tak, ako v prípade verandy, vetracie systémy, ale v tomto prípade sú na vyššej technickej úrovni. Je nevyhnutné, aby presklené prvky mali priečne, zvyčajne regulované vetranie cez štrbinové regulované systémy. To isté platí aj pre systémy tienenia. Aj pre zimnú záhradu môžeme stanoviť 4 rovnaké zásadné energetické režimy, ale tu musíme mať na pamäti, že tento priestor musí mať na základe obalovej konštrukcie s vyššou fyzikálno- technickou kvantifikáciou teplotne stabilnejšiu vnútornú teplotu. Veľmi obľúbeným prvkom preskleného priestoru všetkých typov je krb. Všeobecne sa dá povedať, že vo všetkých presklených priestoroch môžu niekedy absentovať tieniace zariadenia, ale zabezpečenie dostatočného vetrania je vždy ich nevyhnuteľnou súčasťou.

Ako izolovať

Najdokonalejšiu tepelnú bariéru tvorí neviditeľná vrstva kovu - pokiaľ je potiahnutá na skle, funguje ako neviditeľné zrkadlo. Prepúšťa svetlo, ale odráža veľkú časť tepelného žiarenia. Aj nízke zimné slnko opierajúce sa do zvislých skiel môže výrazne prispieť k tepelnej pohode, preto môže byť výhodné na steny použiť sklá teplo priepustnejšie, na strechu nepriepustné. Počiatočná investícia je síce vyššia, ale oplatí sa. Izolačné sklá vás ochránia nielen pred zimným chladom, ale aj pred letným prehriatím. Naviac tvorí aj účinnú bariéru proti hluku. Nevyhnutný je aj dobre vyriešený systém vetrania. Dá sa zaistiť posuvnými, či výklopnými oknami v zvislých stenách, strešnými oknami otváranými ručne, elektricky, alebo pomocou elektrického ventilátora s termostatom.

Slnko a svetová strana

Nesmie sa zabudnúť ani na zatienenie pred príliš intenzívnym slnkom. Najlepšie sa osvedčujú ľahko ovládateľné rolety, rohože a žaluzie. Svetová strana, na ktorú bude zimná záhrada situovaná, má základný vplyv na jej ďalšie využitie aj na potrebu vykurovania. Najvýhodnejší je juh, kde vnútrajšok aj v zime prehrievajú slnečné lúče, potom západ, kde si môžete užívať hrejivé slnečné podvečery. Rovnako aj rastlinám sa v týchto prípadoch vďaka dostatku svetla darí najlepšie. Kto dáva prednosť rannému slnku, môže si vybrať aj orientáciu na východ. Severná strana je samozrejme najmenej vhodná, zimné záhrady tu pôsobia síce ako tepelný izolant domu, ale slnko ju takmer vôbec nevyhrieva.

 

zdroj: http://www.byt-a-dom.hyperbyvanie.sk/

 

   

Strešná konštrucia od HEROAL                                        Použitie strešnej konštrukcie

Možnosti zimných záhrad

zdroj: TS Aluminium

29.3.2010 |  MFSERVIS | 
Dodávané značky: SILBER Fensterbau Schueco Trocal Aluplast Minusco GAVA plast